صداي پاي يلدا آرام آرام به گوش ميرسد ...

شب يلدا يا شب چله

صداي پاي يلدا آرام آرام به گوش مي رسد 

ايرانيان قديم شادي و نشاط را از موهبت هاي خدايي و غم و اندوه و تيره دلي را از پديده هاي اهريمني مي پنداشتند. مراسم نوروز، جشن مهرگان، جشن سده، چهارشنبه سوري و شب يلدا و سنت هاي  ديگر در واقع بيانگر اين حقيقت است كه ايرانيان پس از رهايي از بيدادگري و ستم به شكرانه بازيافتن آزادي، جشن برپا مي ساختند و پيروزي نيكي بر بدي و روشنايي بر تاريكي و داد بر ستم را گرامي مي داشتند.
شب يلدا نيز يكي از اين موارد است. در دوران كهن، شب مظهر تاريكي و تباهي و وحشت بوده و اغلب سعي مي كردند كه شب هنگام با افروختن آتش و افزودن نور، خانه روشن باشد. تا پليدي و تباهي در آن راه نيابد. شب يلدا طولاني ترين شب ها است. يعني تسلط تاريكي بر زمين از تسلط نور خورشيد و روشنايي مي كاهد. و چون فرداي اين شب روشنايي بر ظلمت غالب و روز طولاني مي شود، ايرانيان تولد دوباره خورشيد را كه مظهر روشنايي است جشن مي گيرند.  

    

در ايران كهن هر يك از سي روز ماه، نامي ويژه دارد، كه نام فرشتگان است. نام دوازده ماه سال نيز در ميان آنهاست. در هر ماه روزي را كه نام روز با نام ماه يكي باشد، جشن مي گرفتند .

دي ماه، در ايران كهن، چهار جشن، وجود داشت. نخستين روز دي ماه و روزهاي هشتم، پانزدهم و بيست و سوم، سه روزي كه نام ماه و نام روز يكي بود. و در اين سي روز ماه، سه روز آن «دي» نام دارد و هر سه روز را در گذشته جشن مي گرفتند. امروز از اين چهار جشن تنها شب نخستين روز دي ماه، يا شب يلدا را جشن مي گيرند، يعني آخرين شب پاييز، نخستين شب زمستان، پايان قوس، آغاز جدي و درازترين شب سال.

 

 

يلدا از نظر معني معادل با كلمه نوئل از ريشه ناتاليس رومي به معني تولد است و نوئل از ريشه يلدا است .

واژه يلدا سرياني و به معني ولادت است . ولادت خورشيد ( مهر و ميترا )  و روميان آن را ( ناتاليس انويكتوس ) يعني روز ( تولد مهر شكست ناپذير   ) نامند . 

 

 

 

 

240987.jpg

 

آيين شب يلدا يا شب چله

 

صداي پاي يلدا آرام آرام به گوش مي رسد . پدربزرگها و مادر بزرگها خانه را براي استقبال از فرزندان مي آرايند و فرزندان و نوه ها نيز از آن سوي براي ديدار بزرگان خانواده بي قرارند .

برگزاري مراسم يلدا ، آييني خانوادگي است و گردهمايي ها به خويشاوندادن و دوستان نزديك محدود ميشود .

ايران كشوري با فرهنگي غني است كه مردمانش بنا به ذوق و  سليقه و طبيعت منطقه اي كه در آن زيست مي كنند هر يك براي برگزاري سنت هاي كهن آداب خاص خود را دارند 

 

آيين شب يلدا يا شب چله، خوردن آجيل مخصوص ، هندوانه، انار و شيريني و ميوه هاي گوناگون است که همه جنبه نمادي دارند و نشانه برکت، تندرستي، فراواني و شادکامي هستند.

 

 

فال حافظ و شاهنامه خواني


يكي ديگر از رسم هاي شب يلدا، «فال حافظ گرفتن»  است اگر رسم ها و آيين هاي ديگر يلدا را ميراثي از فرهنگ چند هزار ساله بدانيم ولي فال حافظ گرفتن در شب يلدا در سده هاي اخير به رسم هاي شب يلدا افزوده شده است.

 

 شاهنامه خواني و قصه گويي پدربزرگ و مادربزرگ دور كرسي براي كوچكترها نيز از آيين هاي يلدا است كه خاطرات شيريني براي بزرگسالي آنها فراهم مي آورد.

 

/ 33 نظر / 21 بازدید
نمایش نظرات قبلی
يکتا

سلام عمو جون مرسی که به وبلاگ من سر زدی... شب يلداتون هم مبارک با تاخير

نازنين

مدتی بود دنبال معنی يلدا بودم و اينجا پيداش کردم. ممنونم :)

نگار

سلامی دوباره تا انتهای مهربانی های شما وبلاگ دوم من ( خاطرات خیس ) که دفتریست برای داستان های کوتاه فعالیت خود را در شبی زمستانی آغاز کرد منتظر دیدار و نظرات شما هستیم زمستان سپید...لحظه هایت شاد خدانگهدار http://negar1988.blogfa.com

تهمينه

راستي امشب به آسمان نگاه كن، ببين چقدردل درچهلچراغ خدا روشن است. " موفق باشی

نازنین میرزائی

سلام خوبين؟ ديگه آپ نکردين از شب يلدا!!!!!!! خوب اومدم بگم منم با يک دست نوشته کوتاه اپم خوشحال ميشم نظرتون رو بدونم

سالومه

سلام دوست مهربانم وبلاگم به روزه منتظرم ........ راستی چرااپ نميکنی؟؟؟

تهمينه

سلام مرسی از حضور گرمت زود تر آپ شو تنبل خان موفق باشی

تهمينه

اگه اين اتفاق براي شما بيافته چكار مي كنيد؟؟ موفق باشی آپم چرا آپ نمی شی

سيمحمدرضاهاشمی زا ده

سلام...صبح جمعه ای دلتنگتان شدم گفتم سلامي و عرض ادبی ..................... مهربون صمیمی ........... نمی خوای به خلوتم سر بزنی وبیای..پشت دلم... در بزنی نمی خوای پرنده جون..تا به خونه م با محبت یه شبی....... پر بزنی شب وروز منتظرم..تا که بیای مثل بوی گل به من سر بزنی تو بیا تا باغ شعر سا ده ام چشم براه قدمت تو جا ده ام